Projeler

Rasim UYAN: Sıradışı Berber

Yeni Kampanyamız; evde traş olanlar için kullandığınız on bir tane traş bıçağını bana getirmeniz halinde ücretsiz sakal traşı yapalım ben Sosyal Sorumluluk üzerime düşeni yapayım, bu jiletlerin geri dönüşüme ya da güvenlikli bir şekilde imha edilmesini sağlayayım sizde bana destek olun.

 

Rasim Uyan

 

 

Berberlerde ya da evde traş için kullanılan jilet çöpe atılınca sokak hayvanlarını yaralıyor ve ölümüne sebep oluyor, geri dönüşümde çalışanlar eldiven kullansalar da ellerini kesiyor, atık jilet, toplu iğneler, kalıcı makyaj iğneleri bunlardan sadece bir kaç örneği; ayrıca  dövme yapılan iğneler kan bulaştığı için şırınga kadar tehlikeli bir durum arz etmekte, bu yolla çeşitli hastalıklar yayılıyor, tetanos, kan yolu ile geçen tüm hastalıklar bu şekilde hayatımıza etki edebilmektedir.

 

Sadece Kocaeli Derince ilçesinde yüz tane berber de yaklaşık elli bin adet jilet çöpe gidiyor, bunlar toplanıp geri dönüşüme gönderilebilir.

 

Yeni Kampanyamız; evde traş olanlar için kullandığınız on bir tane traş bıçağını bana getirmeniz halinde ücretsiz sakal traşı yapalım ben Sosyal Sorumluluk üzerime düşeni yapayım, bu jiletlerin geri dönüşüme ya da güvenlikli bir şekilde imha edilmesini sağlayayım sizde bana destek olun.

 

Bu konu da her kesime, sivil toplum örgütlerine, yetkililere, sosyal sorumlulara, özellikle ise sokak hayvanları derneklerine ve geri dönüşüm kuruluşlarına  tüm canlıların sağlığını ilgilendiren bu konuda hassasiyet göstermeleri hususunda destek beklemekteyim.

 

Geri Dönüşüm,  Geri Dönüşüm Nedir?

 

İnsanoğlu tarafından tüketilen atıklardan, değerlendirilebilen atıklar çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dâhil edilmesine geri dönüşüm denir. İkinci bir tanım olarak ta geri dönüşüm terimini, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması olarak açıklayabiliriz.

 

Geri dönüşebilen maddeler; cam, kağıt, alüminyum, plastik, piller, motor yağı, akümülatörler, beton, organik atıklar ve elektronik atıklardır.

 

Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir?

 

Tükettiğimiz maddeleri yeniden dönüşüm halkası içine katabildiğimiz zaman öncelikle bunların tekrar ham madde olarak kullanılmasını sağlamış oluruz. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması doğadan aldıklarımızı tekrar doğaya vererek azda olsa engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Bir örnek vermek gerekirse yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 

Çöpteki nesneleri ham madde olarak kullandığımız vakit çevre kirliliğinin her geçen gün artmasını da önleyebiliriz. Hurda kâğıdı tekrar kâğıt imalatında kullandığımızda hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltıyoruz. Çevremize-doğaya, ülke ekonomisine ve de kendimize olan sorumluluğumuzdan dolayı günümüzde hepimizin yeniden dönüşüm projesi içinde yer alması gerekmektedir.

 

Geri Dönüşümün Faydalarını Aşağıdaki başlıklar altında özetleyebiliriz.

 

A- Doğal kaynaklarımız korunur:

 

Kullanılmış ambalaj ve benzeri değerlendirilebilir atıkların bir hammadde kaynağı olarak kullanılması, yerine kullanıldığı malzeme için tüketilmesi gereken hammaddenin veya doğal kaynağın korunması gibi önemli bir tasarrufu doğurur.

 

Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun ve tüketimin artması sebebi ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle doğal kaynaklarımızın daha verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

 

B- Enerji tasarrufu sağlanır:

 

Geri dönüşüm sırasında uygulanan fiziksel ve kimyasal işlem sayısı, normal üretim işlemlerine göre daha az olduğu için, geri dönüşüm ile malzeme üretilmesinde önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm ile tasarruf edilen enerji miktarı atık cins ve bileşimine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin bir alüminyum kutunun geri dönüşümü ile %90, kağıdın geri dönüşümü ile %60 oranında enerji tasarrufu sağlandığı bir çok uzman tarafından ifade edilmektedir.

 

C- Atık miktarı azalır:

 

Geri dönüşüm sayesinde çöplüklere daha az atık gider ve buna ek olarak bu atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır, çünkü artık daha az çöp alanı ve daha az enerji gerekmektedir.

 

D-Geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlar:

 

Geri dönüşüm sayesinde hammaddelerin azalması ve doğal kaynakların tükenmesi önlenecek, böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

 

Kullanılmış Plastikleri Toplama ve Geri Dönüşüm Şeması Reklamlar

 

Siz ne yapabilirsiniz?

 

Geri dönüşümü destekleyin. Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri yeğleyin.

 

Cam ambalajın binlerce yıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığını bilerek alın.

 

Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanın.

 

Plastik tıraş bıçağı, çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlık ürünleri kullanmayı en aza indirin.

 

Az miktardaki alışverişlerinizde plastik poşet kullanmayın.

 

Büyük boy ürünleri kullanın. Hacmi fazla ürünler hem daha fazla kulanım hem de daha az ambalaj tüketimi demektir.

 

Şişe ve kavanoz gibi cam saklama ürünlerini tekrar kullanın.

 

Atmak istediğiniz cam malzemeleri organik çöplerle birlikte atmayın. Biriktirip en yakınınızdaki cam kumbaralarına atın.

 

Cam şişe ve kavanozları atarken renklileri ve renksizleri ayırın. Metal kapakları çıkartın.

 

Çok fazla ambalaj malzemesi kullanılmış ürünleri almayın.

 

Çocuklara oyuncak alırken dayanıklı olmasına dikkat edin. Oyuncaklar bozulduklarında çöpe giderler ve geri dönüşümleri çok zordur.

 

Hediye olarak sevdiklerinize bir çevre örgütünün üyeliğini verin.