Projeler

Sosyal Kütüphane Projesi ( Social Library)

Oku, fark et, insan değişsin.

Okut, fark yarat, insan gelişsin.

Bir kitap hediye et, toplum dönüşsün. 

İnsan tüketicidir, bilinçsizce tüketir. Suyu, elektriği, yiyeceği, samimiyeti, duyguları…


 

Ülkemizin, nitelikli insan ve güçlü toplum idealinin gerçekleşmesi, beşeri sermayenin güçlendirilmesi, sosyal ve kültürel kalkınma, toplumsal sorunların tespiti ve bu sorunların çözümü için yapılan önemli çalışmalar ile bu noktada öncü olan ve çığır açan kitapların daha fazla insana ulaşmasını sağlamak ve toplumu dönüştürmek amacıyla ‘Sosyal Kütüphane’ projesi tasarlanmıştır.

 

Yerel, ulusal ve küresel sorunların çözümünün, toplumsal dönüşümün en küçük yapı taşı olan insanın değişimi, gelişimi ve dönüşümü ile ilgili olduğu gerçeği aşikardır. Değişim, kişinin kendisiyle başlar. Bu da algıları açmak, kişisel potansiyeli artırmak, yaşama ait her şeye farklı açılardan bakabilmekle olur. Farklı bakabilmenin en iyi yolu okumaktır, özgürce, her renkten ve her dilden yazarın okunmasıdır.  Bireysel çaba ve gayretler bu anlamda çok önemlidir ve aslında bir sorumluluktur. Her bireyin kendi potansiyeli doğrultusunda yapabilecekleri, zincir halinde etkileşimle topluma yansır ve toplum dönüşür. İnsanın bilgisi ve bilinci değişmeden ne dünya değişir ne de insan. Sen değiş ki dünya değişsin! 

 

Okumak, başka hayatlardan haberdar olmaktır. Başka algılardan, başka önceliklerden, başka acılardan, farklı fikir ve düşüncelerden. Haberdar oldukça farkına varırız, geldiğimiz noktaya ayrı yollardan ulaştığımızın. Bu farkındalık bize, bizim gibi olmayanı kabul etmeyi öğretir. Kendimize ve başkasına saygı duymanın vazgeçilemez bir gereklilik ve erdem olduğunu gösterir. Okumak, dünü, bu günü ve yarını okumaktır. Güçlü toplumun inşası zihinlerin güçlenmesiyle mümkün olacaktır. Okumak zihni güçlendirmektir. İnsanın bilinci değişmeden dünya değişmez!

Sosyal yapılardaki derin dönüşümler yeni düşüncelerin oluşumuna ve gelişimine zemin hazırlar. Tam da böyle bir dönemin arefesindeyiz!

 

   

Şimdi sıra sizde. Öyle bir kitap hediye edin ki; yalnız ruhunuzu değil, sizi siz yapan her şeyi baştan aşağıya değiştirmiş, okuduğunuz kitabın gücü iliklerinize işlemiş olsun. Hafızanızda tam bir bahar temizliği yapan, içinize işleyen, size dokunan, sizi derinden sarsan satırlar başkalarını da etkileyecek, kişisel yolculuklara çıkaracaktır. Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in dediği gibi; “Güzel söz, doğru kitap, ruhun ve bedenin gıdasıdır. İyi geleceğin habercisidir.“

 

Haydi !  “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” dediğin kitabı bize hediye et! 

 

Kuracağımız “Sosyal Kütüphane” de senin de ismin yer alsın!

 

Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

 

 

KATILIM KOŞULLARI/KURALLAR (LÜTFEN OKUYUNUZ)

 

Kitap gönderimi yapan bağışçıların ismi web sitemizde projeye ait sayfada yayınlanacak, hem de kurulacak fiziksel kütüphanenin duvarında, her bağışçı için aynı standart büyüklükte bir levha ile yer alacaktır.   

 

Aynı kitaptan ikinci bir kitap bağışı kabul edilmeyecektir. Onaylanan ilk kitap kabul edilecektir. 

 

Kitapla ilgili sorulara tam olarak cevap verilmesi ve sonrasında kitabın bağışçı tarafından kargosunun ödenerek ulaştırılması halinde bağış kabul edilmiş sayılacaktır. Karşı ödemeli kargolar kabul edilmeyecektir. 

 

Bağış kitaplar yayınevlerin ya da alışveriş sitelerinden temin edilip kargosu ödenerek direkt “İkitelli OSB Ziya gökalp Mah. Giyim Sanatkarları Sitesi 4B Blok No: 409 Kat: 4 Daire: 4 Başakşehir / İstanbul” adresine gönderim yapılabilir.

 

İkinci el kitap bağışı ancak kitabın temiz olması halinde kabul edilecektir. 

 

Kitabın yazarları, editörleri, danışmanları ya da kitabın yayınevleri bu proje kapsamında tavsiyede ya da bağışta bulunamaz. 

 

Bağış kitaplardan istenilen şartları taşımayanlar;

-Daha önce başkası tarafından bağış yapılması, 

-Kitabın kullanılamayacak durumda olması, 

-Okuyucunun istenilen sorulara yeterli cevabı vermemiş/verememiş olması gibi sebeplerden dolayı konusuna göre farklı kütüphane ve kitaplıklara bağış yapılacaktır. Bu konuda kitap bağışı kadar önemli olan husus kitapla ilgili sorduğumuz sorulara cevap verilmesi ve kitapla olan hikayenizdir.