Projeler

Ağaç diken arama motoru:Ecosia

İnternet arama motoru denilince Türkiye’de ilk akla gelenler hiç şüphesiz ki GoogleYandex ve Bing. Ama bu arama motorları üzerinden arama yaptığınızda, onlar kazanıyor. Peki internette her arama yaptığınızda sizin adınıza ağaç dikilmesini ve doğanın kazanmasını ister misiniz? Sosyal bir girişim olan ağaç diken arama motoru Ecosia.org tam da bunu yapıyor.

Almanya merkezli olarak 2009 yılı sonunda açılan Ecosia, kullanıcıların platformu üzerinden yaptığı her arama için bir fidan dikiyor. Yaptığınız aramalarla dikilen/dikilecek fidanları, sitede bulunan “Ağaç Sayacı” ile takip edebiliyorsunuz. Sitenin “Ayarlar” bölümünden “Bölge” ve “Dil” seçimi ileTürkiye’den Türkçe sonuçları arama sonuçlarına dahil edebiliyorsunuz. “Ayarlar”dan arama sonuçlarına Google’ı da ekleyebiliyorsunuz.

 

 

 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için proje sahibi kuruluşun sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.ecosia.org/

 

Ayrıca paylaşıma ve işbirliğine açık olan derneğimizle iletişime geçerek ilgili proje hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşbirliği çıkarlardan daha değerlidir. Lütfen info@sosyalakil.org.tr eposta adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.