Projeler

Askıda Ne Var?

Askıda Nedir

Askidanevar.com üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek sağlamak için tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında gönüllüler askidanevar.com üyesi restoranlarda yemek siparişi verirken istedikleri sayıda ürünü de askıya bırakabilirler. Askıda bırakılan ürünleri sadece üniversite öğrencileri kimliğini ibraz ederek hiçbir ücret ödemeden alabilir. Kısacası askıda; sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kurumların yemedikleri yemeğin parasını vererek üniversite öğrencilerine yemek ısmarlamasıdır.

 

Amacımız ve Yararları

Türkiye’deki kriz ortamında maddi gelirleri olmayan ve ailelerinin desteğiyle öğrenim hayatına devam eden üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek imkânı sunulmasıdır. Öğrencilere yardım etmek isteyen kişi ve kurumların kolayca yardımlarını aktarabilecekleri bir sistemdir. Toplumun unutulmuş gelenek ve göreneklerinin tekrar hatırlanmasını sağlamak, toplumun vicdani değerleri ile üniversite öğrencilerine küçük bir katkıda bulunmaktır.

  • Günümüzde birçok sosyal yardımlaşma grubu temel ihtiyaçları sahiplerine ulaştırmaya çalıştırmaktadır. Karışık organizasyon yapıları, yeterli şeffaflık ve bilinirlik taşımadığından sosyal yardımlaşma boyutunda yeni bir model gerekliliği ortaya çıkmıştır.
  • Eski bir ananeyi yaşatmak toplumun tarih ile olan köklerini güçlendirecektir.
  • Bu organizasyonlar toplum içerisinde farklı gruplar arası müşterekler oluşturmaktadır.
  • Farklı gelir seviyelerinin birbirinden haberdar olmasını sağlamaktadır.
  • Sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kurumların diledikleri yardımları kolaylıkla yapmasını sağlamaktadır.
  • Örnek bir medeniyetin gelişimine katkı sağlamaktadır
  • Gelecek nesillere paylaşımcı bir karakter aşılayacaktır.
  • Kurumlar ve kişiler üzerlerine düşen sosyal sorumluluklarını gerçekleştirmiş olacaktır.
  • Hibeyi yapan kurum ya da kişinin sosyal sorumluluğu diğer kurum ya da kişilere örnek olacaktır.

 

Hakkımızda

Askidanevar.com tek amacı üniversite öğrencilerine karşılıksız yemek ve hizmet sağlamak olan bir sosyal sorumluluk projesidir. İlham kaynağını eski bir gelenek olan “askıda” uygulamasından almıştır. Askidanevar.com hiçbir kâr amacı gütmeyen iki gönüllünün kişisel çabaları ile oluşturulmuştur.

İki gönüllünün çabasıyla başlayan bu proje; toplumun paylaşımcı yapısı ve vicdani değerleri göz önüne alındığında domino etkisi gösterecek ve ile ileriki dönemlerde daha fazla öğrencinin ücretsiz yemek yiyebilmesini sağlayacaktır.

Proje Organizatörü

Oğuzhan Canım

Oğuzhan Canım, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olmuştur. Üniversite öğrencisiyken Work And Travel programı kapsamında ABD’ye giderek 4 ay süreyle çalışmıştır. Aynı zamanda büyük ilgi duyduğu pazarlama ve marka konuları üzerine birçok sertifikalı eğitime katılmıştır. Mezuniyetinin ardından sosyal girişimcilik ile ilgilenmeye başlayan Oğuzhan Canım, üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek, kıyafet, tiyatro bileti ve konser bileti dağıtan Askıda Ne Var'ı kurmuştur. Hayata geçirdiği bu girişimle; Haliç Üniversitesi Yılın En İyi Sosyal Girişimi 2013 ve Bilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimciler 2013 ödüllerini almıştır.

İş hayatına yurtdışı eğitim danışmanlık sektöründe başlayan Oğuzhan Canım, ABD’de ve İngiltere’de marka müdürü olarak çalışmıştır. Kazandığı yurtdışı organizasyon ve pazarlama tecrübesiyle Adore Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketini kurmuş ve pek çok üniversite öğrencisinin yurtdışında eğitim almasını sağlamıştır. Tecrübelerine kurumsal markaları eklemek için kariyerine Saat ve Saat A.Ş’de marka müdürü olarak devam etmiş, Diesel ve DKNY gibi en büyük moda markalarını yönetmiştir. Ardından Ahtapot Sosyal Medya Ajansı'nın kurmuş ve halen kurucu ortak olarak iş hayatına devam etmektedir.

 

 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için proje sahibi kuruluşun sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.askidanevar.com/

Ayrıca paylaşıma ve işbirliğine açık olan derneğimizle iletişime geçerek ilgili proje hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşbirliği çıkarlardan daha değerlidir. Lütfen info@sosyalakil.org.tr eposta adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.