Projeler

Düşünen Tür (ʞ) Projesi

Hikaye Bu Ya..

1968’deki Meksika Olimpiyat Oyunları’na kadar bütün yüksek atlamacılar, yüzleri çıtaya dönük, vücutları paralel şekilde çıtayı geçmeye çalıştıkları, alışılmış “Western Roll” tekniğiyle yarışıyorlardı… Fakat bu durum değişmek üzereydi.

Pek tanınmamış bir atlet çıtaya yaklaştı ve 2.24 metrelik atlayışı ile yeni dünya rekorunu belirledi. Tek yaptığı havalandıktan sonra, tüm atletlerin aksine çıtaya yüzünü değil sırtını dönmekti. Ayaklarını yukarı çekti ve dizlerini kırarak çıtanın üstünden sırtüstü atladı. Atletin adı, Dick Fosbury’di. Ve o günden sonra bu atlayış tekniği onun adıyla anıldı. Bugün yüksek atlamada hala bu teknik (Fosbury Flop) kullanılıyor. Fosbury, insanoğlunun o güne kadar ulaşabildiği en yüksek seviyeye sıçradı. Herkesin tersine, aksini düşünerek. Bu, basit bir düşünme tekniği. Fakat buradaki düşünme tekniği, bir sıçrama tekniğine dönüştü ve yüksek atlama tarihinde bir dönüm noktası oldu.  

Paul Arden   “Aklını Kullan, Aksini Düşün”

 

ARIYORUZ

 

Esnek düşünceli, çabuk ve çok yönlü düşünceye sahip, sorunlara duyarlı, orijinal kişilik  özelliklerine sahip, meraklı, eleştiriye açık, aynı problemlerde değişik sonuçlara ulaşabilme özelliği olan, kısa-orta-uzun vadeli planlar diye tutturmayan, kaotik yaşam felsefesine yakın, hayal gücü yüksek, girişimci, sezgileri güçlü, özgün, sıra dışı bağlantılara sahip, sorgulayıcı, empatik, olumlu benlik duygusu gelişmiş, riske aşık, farklı (değişik) özelliklerin çoğunluğunu kendinde barındıran ve bizimle sıradışı işler yapabilecek çılgın insanlar arıyoruz. ( ama dünyada !)

Ne yapacağız; ayda bir kez toplanacak, dünyada yeni bir uygulama, yeni bir proje, yeni bir fikir, yeni bir sistem ve yeniliğe dair her ne varsa katılımcıların 2 dakika içinde anlatmalarını isteyeceğiz. Sonucu yok, raporu yok, sürdürülebilirliği yok size sunabileceğimiz tek şey yeni bir bilgi ve yeni bir bakış açısı olabilir.
 
Elbetteki herşey arama motorlarında var ama kaçımız herşeyi takip edebiliriz ki? Birbirimiz için filtreleme işlevi yapacağız. Ve düşüncelerimizi dölleyeceğiz üremesini sağlayacağız. 
 
 
 

Ayrıca paylaşıma ve işbirliğine açık olan derneğimizle iletişime geçerek ilgili proje hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşbirliği çıkarlardan daha değerlidir. Lütfen info@sosyalakil.org.tr eposta adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

 

 
 
 
Add