Projeler

Sosyal Kütüphane Projesi

Oku, fark et, insan değişsin.

Okut, fark yarat, insan gelişsin.

Bir kitap öner, toplum dönüşsün. 

İnsan tüketicidir, bilinçsizce tüketir. Suyu, elektriği, yiyeceği, samimiyeti, duyguları…


 

Ülkemizin, nitelikli insan ve güçlü toplum idealinin gerçekleşmesi, beşeri sermayenin güçlendirilmesi, sosyal ve kültürel kalkınma, toplumsal sorunların tespiti ve bu sorunların çözümü için yapılan önemli çalışmalar ile bu noktada öncü olan ve çığır açan kitapların daha fazla insana ulaşmasını sağlamak ve toplumu dönüştürmek amacıyla ‘Sosyal Kütüphane’ projesi tasarlanmıştır.

 

Yerel, ulusal ve küresel sorunların çözümünün, toplumsal dönüşümün en küçük yapı taşı olan insanın değişimi, gelişimi ve dönüşümü ile ilgili olduğu gerçeği aşikardır. Değişim, kişinin kendisiyle başlar. Bu da algıları açmak, kişisel potansiyeli artırmak, yaşama ait her şeye farklı açılardan bakabilmekle olur. Farklı bakabilmenin en iyi yolu okumaktır, özgürce, her renkten ve her dilden yazarın okunmasıdır.  Bireysel çaba ve gayretler bu anlamda çok önemlidir ve aslında bir sorumluluktur. Her bireyin kendi potansiyeli doğrultusunda yapabilecekleri, zincir halinde etkileşimle topluma yansır ve toplum dönüşür. İnsanın bilgisi ve bilinci değişmeden ne dünya değişir ne de insan. Sen değiş ki dünya değişsin! 

 

Okumak, başka hayatlardan haberdar olmaktır. Başka algılardan, başka önceliklerden, başka acılardan, farklı fikir ve düşüncelerden. Haberdar oldukça farkına varırız, geldiğimiz noktaya ayrı yollardan ulaştığımızın. Bu farkındalık bize, bizim gibi olmayanı kabul etmeyi öğretir. Kendimize ve başkasına saygı duymanın vazgeçilemez bir gereklilik ve erdem olduğunu gösterir. Okumak, dünü, bu günü ve yarını okumaktır. Güçlü toplumun inşası zihinlerin güçlenmesiyle mümkün olacaktır. Okumak zihni güçlendirmektir. İnsanın bilinci değişmeden dünya değişmez!

Sosyal yapılardaki derin dönüşümler yeni düşüncelerin oluşumuna ve gelişimine zemin hazırlar. Tam da böyle bir dönemin arefesindeyiz!


Şimdi sıra sizde. Öyle bir kitap önerin ki; yalnız ruhunuzu değil, sizi siz yapan her şeyi baştan aşağıya değiştirmiş, okuduğunuz kitabın gücü iliklerinize işlemiş olsun. Hafızanızda tam bir bahar temizliği yapan, içinize işleyen, size dokunan, sizi derinden sarsan satırlar başkalarını da etkileyecek, kişisel yolculuklara çıkaracaktır. Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in dediği gibi; “Güzel söz, doğru kitap, ruhun ve bedenin gıdasıdır. İyi geleceğin habercisidir.“

 

Haydi !  “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” dediğin kitabı bize öner! Hediye et!

 

Kuracağımız “Sosyal Kütüphane” de senin de katkın olsun! Seninde ismin olsun!

 

İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Proje Destekleri kapsamında desteklenen projemiz bir çok kurum ile işbirliği içersinde yürütülmektedir. İşbirliği yaptığımız kurumlar yakın zamanda siteye eklenecektir. 

 

Kitap Öneri Formu İçin Tıklayınız. 

 

Önerdiğiniz kitabın bağışı ve raporlanması konusunda iletişimde olalım.

 

Bu projede iyi okurlara çok fazla ihtiyacımız olduğundan bize çevrenizde iyi okurlar önerirseniz gönüllü çalışmalar konusunda projemiz dahada güçlenecektir. 

 

İyi Okur Öneri Formu için Tıklayınız