Projelerimiz

İstanbul Kültür Elçileri Projesi

İstanbul Kültür Elçileri Projesi

 

Hedef Kitle

Uluslararası üniversite öğrencileri, üniversite öğrencileri,

Projenin Amacı

İstanbul Kültür Elçileri Projesi, eğitim için İstanbul’a gelen uluslararası öğrencilere yönelik gerçekleştirilen, İstanbul kültürünün tanıtılması, şehir kültürünün yaygınlaştırılması ve uluslararası iletişimin güçlendirilmesine yöneliktir.

Projenin temel amaçları şunlardır;

  • Kültürel uyumsuzlukları gidermek
  • Kültürümüzü tanıtmak
  • İstanbul’u tanıtmak
  • Misafir öğrencilerin farklı kültürler hakkında deneyim kazanmasını sağlamak
  • Uluslararası öğrencilerin farklı deneyimler kazanmasını temin etmek
  • Ülkeler arası kültürel etkileşimin artmasını sağlamak

 Neler Yapıldı?

İstanbul Kültür Elçileri Projesi, İstanbul Kültür Elçileri Derneği tarafından hazırlanmıştır. Sosyal Akıl Derneği, projede ortak olarak yer almıştır. Sosyal Akıl Derneği; projenin yazılması, duyurulması, katılımcıların yönlendirilmesi, seçimleri ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde aktif katkı sağlayarak, işbirliğinin en iyi şekilde olmasına azami gayret sarf etmiştir. Proje ile katılımcılara gerekli katkı sağlanmış, işbirlikleri geliştirilmiştir.

Proje kapsamında katılımcılara; İstanbul’un tanıtımı için seminer, gezi, Türk müzikleri, Türk yemekleri, geleneksel Türk sanatları ve klasik Türk sporu olmak üzere altı farklı konuda eğitim ve bilgilendirmeler  aktarılmıştır.

Proje ortakları: İstanbul Üniversitesi ve Sosyal Akıl Derneği.

Proje paydaşları: Borsa İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykent Okulları,  Madame Tussauds Müzesi, Reform 360, Emek Sanat ve Kültür Vakfı, Gastronomi Turizm Derneği, Den Den Yatçılık, Hafız Mustafa Tatlıcılık.

Proje Fon Kuruluşu: İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü

 

Sonuç

İstanbul’da 150’den fazla ülkeden yaklaşık 30 bin uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen bu öğrenciler, kültürel uyum problemi yaşamaktadır. Mezun olduktan sonra da ülkemizle irtibatlarını kesmektedir. Proje ile İstanbul’da yaşayan, şehir kültürünü etkileyen ama en önemlisi mezun olup giden öğrencilerin ülkemizle kültürel ve duygusal bağının devam etmesini sağlamak için gerçekleştirilmiştir. Projeye dahil olan uluslararası misafir öğrenciler olumlu geri dönüşleriyle projenin etkisini belirtmişlerdir.

 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın: http://www.isked.org

 

Bu projenin yaygınlaştırılmasında  ve bu gibi projelerde katkı sunmak üzere gönüllü olarak bize katılabilir; ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz! Bize Katıl Formu

Kurumsal iş birliği ile bize anlamlı bir katkı sunabilirsiniz. İşbirliği Formu

Lütfen info@sosyalakil.org.tr adresinden bizimle iletişime geçin!