Projeler

Yıldız Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi

Bu proje ile, gençlerin girişimcilik, beceri ve geleceklerini destekleyerek; eğitim, sosyal ve yerel kalkınmaya katkıda bulunulacak, içinde yasadıkları toplumun aktif ve uyumlu bir ferdi olabilmelerine destek olunması hedeflenmiştir. Gençlerin aileleriyle ve toplumla iletişimlerini daha sağlıklı hale getirerek, yasadıkları topluma aidiyet duygusu benimsetilecek, böylece toplumda, kamu ve özel kesimde de halkın refah seviyesi ve yasam kalitesinin yükseltilmesi çin tasarlanmış ve uygulanmıştır. .

Proje en temel ve görünür faaliyeti, Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması ve bu merkez bünyesinde 5 uygulama atölyesinin faaliyete geçirilmesidir. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi proje sahibi iken Sosyal Akıl Derneği ve Esenler Belediyesi proje iştirakçisi olarak yer almıştır. 

 

 Amaçlar

Yıldık Teknik Üniversitesi bünyesinde Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması ve bu merkez bünyesinde müzik teknolojileri atölyesi, film post prodüksiyon stüdyosu, interaktif medya atölyesi ile plastik sanatlar ve gravür atölyesinin yapılandırılması. 

Bu atölyelerin örgün eğitime destek ve yaygın eğitim amaçları kullanılması.

Atölyelerde ekipman ve malzemenin eğitim dışında araştırma-geliştirme ve üretim için kullanılması.

Fakülte akademik personelinin ve öğrencilerinin uygulama ve üretim deneyimlerinin artırılması.

Civar ilçelerde meslek edindirme yoluyla işsizliğin azaltılması ve nitelikli işgücünün artırlması

Atölyelerde yapılacak nitelikli ve yenlikçi üretimlerle sanat ve tasarım piyasasına öncülük yapılması.

Fakülteye üretim ve tasarım geliri kazandırılması.

Geliştirilen ürünler ile uluslararası geçerli patentleme çalışmaları yapılması.

 

Proje en temel ve görünür faaliyeti, Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması ve bu merkez bünyesinde 5 uygulama atölyesinin faaliyete geçirilmiş ve proje sonuçlandırılmıştır.


 

 Atölyeler:

 • Müzik teknolojileri atölyesi
 • Film post prodüksiyon stüdyosu
 • İnteraktif medya atölyesi
 • Resim ve gravür atölyes
 • Üç Boyutlu Atölye

 

Bu atölyeler, örgün eğitim ve yaygın eğitime altyapı oluşturmakla kalmayacak, araştırma-geliştirme faaliyetleriyle yenilikçi ürün ve yaklaşımlar ortaya koyarak sektörün çıtasını yükseltecek, yüksek nitelikte ürün ve hizmetler üretilmeye devam edilmektedir.

Uygulama atölyelerinde yapılan faaliyetler 3 temel grupta toplanmaktadır:

 • Eğitim yılı içerisinde ve yaz tatillerinde gerek YTÜ öğrencilerine gerekse dışarıdan gelecek öğrencilere teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi
 • Üniversitenin öğretim elemanı kadrosu, öğrenciler ve dışarıdan görevlendirilecek uzmanlar tarafından atölyelerde yaratıcı endüstriler alanında araştırma-geliştirme çalışmaları yürütülmesi, nitelikli ve yenilikçi ürün ve hizmetler tasarlanması
 • Atölyelerin sektörün ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri sağlayarak piyasanın gereksinimlerini giderilmesi.

 

Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması ile aşağıdaki ürün ve hizmetler üretilmeye devam etmektedir. 

 

 • Kısa Film,
 • Reklam Filmi,
 • Tanıtım Filmi,
 • Eğitim Filmi,
 • Müzik Klibi Veya Uzun Metraj Dijital Film Kurguları,
 • İnteraktif Uygulamalar Ve Donanım Tasarımları,
 • Gravürler,
 • Üç Boyutlu Filmler,
 • Ses Kayıtları Ve Müzik Kayıtları,
 • Müzik Teknolojisi Prototip Dijital Arayüz Ve Kontrol Birimleri,

 

       Bilgi :http://yildizdesignlab.com

 

 

Ayrıca paylaşıma ve işbirliğine açık olan derneğimizle iletişime geçerek ilgili proje hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşbirliği çıkarlardan daha değerlidir. Lütfen info@sosyalakil.org.tr eposta adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

 

Planladığımız eğitim organizasyonlarından birinden daha sizleri faydalandırmak istiyoruz.

Sosyal Girişimcilik Projemiz eğitimleri bitmiş ancak bizden eğitim alanlara ve bir vesileyle eğitim alamayan başvuru sahiplerinin diğer projelerimizden yararlanması için daha neler yapabilirizden yola çıkarak planladığımız eğitim organizasyonlarından birinden daha sizleri faydalandırmak istiyoruz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Liderliğinde ortak olarak yürütttüğümüz Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi kapsamında bir çok katılımcıya hayat boyu yararlı olacak bir takım destekleyici farkındalık ve uygulama eğitimleri daha aldırmak istiyoruz. Aşağıdaki eğitim başlıklarından istediklerinize katılım sağlayabilirsiniz.

Bu yazı da verimli geçirelim diyenlerle 10-30 Temmuz 2016 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve tasarım Fakültesinde (Davutpaşa Yerleşkesi) verilecek eğitimlere katılabilirsiniz.

Eğitimler 3-5 saatlik eğitimlerden oluşacaktır. Eğitim konusunda program değişikliği olursa size ayrıca bilgi verilecektir. Ufuk açıcı ve farkındalık amaçlı eğitimlerdir. Bizden eğitim alanların programları uydukça tekrar geleceğine inanıyoruz. Bu eğitimleri beraber organize edeceğimizi bilmenizi isteriz. İlginiz için teşekkürler (Eğitimler ücretsizdir. İstanbul Kalkınma Ajansı desteklidir.) Herhangi bir program değişikliğinde bilgilendirileceksiniz.

Daha fazla ayrıntı için http://yildizdesignlab.com/ proje web sitesini ziyaret edebilirsiniz.