SSS (Sık Sorulan Sorular)

Kurumsal

SSS (Sık Sorulan Sorular)

GENEL

 

 • Sosyal Akıl Derneği ne zaman kuruldu? 2013 yılında temelleri atılan derneğimiz, 2014 yılında dernek statüsü aldı.
 • Sosyal Akıl Derneği genel merkezi nerededir? Dernek genel merkezimizin adresi şudur: İkitelli OSB Ziya gökalp Mah. Giyim Sanatkarları Sitesi 4B Blok No: 409 Kat: 4 Daire: 4 Başakşehir / İstanbul-Tlf/Fax: 0 (212) 909 19 15
 • Sosyal Akıl Derneği'nin başka illerde ofisi var mı? Derneğimizin genel merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Detaylı bilgi, şube yada temsilcilik için iletişime geçebilirsiniz.
 • Sosyal Akıl Derneği başka ülkelerde çalışıyor mu? Diğer ülkelerde şube ve temsilciliğimiz bulunmamaktadır. Uluslararası projelerde işbirliklerimiz bulunmaktadır.
 • Sosyal Akıl Derneği, nasıl çalışır, prensipleri nelerdir? Çocuk ve gençlere öncelik odaklı toplumsal ihtiyaç ve sorunlara etkili, verimli, kalıcı, işbirlikçi, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler üretmeye yönelik çalışır. Bu kapsamda tüm faaliyetlerimizi, açık fikirliliği önceleyen, ilkeli,  tarafsız, bağımsız ve hesap verebilirlik ilkelerine dayandırırız.
 • Sosyal Akıl Derneği, nasıl çalışmalar yapar?Amaclarımız, varoluş felsefemiz, ilkelerimiz, ve kadim değerlerlerimiz çerçevesinde; İnovasyon, Sosyal İnovasyon (sosyal yenilik), Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik, Savunuculuk, Gönüllülük, Düşünce Merkezli ve Gelecek Öngörüleri (tasarımları) konularında  toplumu kucaklayıcı;  İlgi alanlarını tanımlama,bilincin geliştirilmesi ve bu çerçevede kamuoyunun oluşturulması,bilimsel araştırmalar ve incelemeler yapma,yayın, seminer, panel, konferans, kurs, sertifika ve eğitim programları düzenleme, projeler geliştirme, uygulama,yürütme ve danışmanlık yapmaya çalışmaktayız.
 • Sosyal Akıl Derneği, çalışmalarından nasıl haberdar olabilirim? Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, üç ayda bir yayınladığımız e-bültenimize üye olabilir, info@sosyalakil.org.tr adresine e-posta atarak çalışmalarımıza dair bilgi alabilirsiniz.
 • Derneğiniz finansal kaynaklarını nasıl sağlıyor? Derneğimizin finansal kaynakları üye aidatları, gerçek ve tüzel kişilerin kendi isteği ile derneğe yaptıkları bağış ve yardımlar, yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak düzenlenen etkinlik ve kampanyalardan olacak şekilde farklı kaynaklarla sağlamaktadır.Ayrıca, ulusal ve uluslararası kurumların sağladığı fon ve hibeler, derneğin amacını gerçekleştirmek için yürüttüğü projelerin finansal kaynağını oluşturmaktadır.Derneğimiz bağımsızlığını, tarafsızlığını ve inandırıcılığını tehlikeye atacak nitelikte olan ya da olduğundan şüphe duyduğu gelirleri kabul etmez.Ayni ve nakdi katkı sağlamak için Sosyal Akıl Derneğine destek olabilirsiniz.

 

ÜYELİK

 

 • Sosyal Akıl Derneği’ne nasıl üye olabilirim? Talebinizi, web sitemizdeki Bize Katılın sayfası üzerinden deki başvuru formunu doldurarak yada yönetim kurulu üyelerimiz ve dernek üyelerimiz üzerinden derneğimize iletebilirsiniz.Ön değerlendirmenin ardından katılımınız uygun görülürse, size ileteceğimiz asıl üyelik formunu doldurup, ıslak imzalı bir şekilde merkezimize ulaştırarak gerçek üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz.Yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek yönetim kurulunca en geç 3 yönetim kurulu toplantısı süresinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir.Başvurusu kabul edilen üye bu amaçla tutulan deftere kayıt edilir. Ayrıca fiili veya karşılıksız olarak derneğe hizmet eden, maddi ve manevi yarar sağlayan gerçek ya da tüzel kişilere, yönetim kurulu kararı ile onursal üyelik unvanı verilebilir. Anacak üyelik usulümüz genel olarak belli bir sure gönüllülük üzerinden değerlendirilmektedir.

 

 

GÖNÜLLÜLÜK

 

 • Sosyal Akıl Derneği’nde gönüllü olabilir miyim? Derneğimizin faaliyette bulunduğu çocuk ve gençlik alanında İnovasyon, Sosyal İnovasyon (sosyal yenilik), Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik, Duygusal Zeka, Savunuculuk, Gönüllülük, Düşünce Merkezli ve Gelecek Öngörüleri (tasarımları) konularında faaliyetlerimize gönüllü desteği kabul etmekteyiz. Faaliyetlerimizin sürdürülebilir olması için bilgi ve tecrübenizi aktarabileceğiniz, kapasitemizi geliştirmemize yardımcı olabileceğiniz araştırma, yönetim ve idari alanlarda gönüllü desteğinizi almaktan memnuniyet duyarız. Gönüllülük başvurunuzu sayfamızda ki Bize Katıl formu üzerinden yapabilirsiniz.

 

BAĞIŞ

 

 

 • Sosyal Akıl Derneği’ne nasıl bağış yapabilirim? Yürüttüğümüz çalışmalara tek seferlik ya da düzenli bağışlarınızla yada projelerimizde kullanımak üzere şartlı bağış ve katkı sağlayabilirsiniz. Bu konuda bizimle iletişeme geçebilir yada " Sosyal Akıl Derneği , (Kuveyt Türk İstanbul Esenler Üçyüzlü 10167669 hesap numası,  TR20 0020 5000 0101 6766 9000 01 iban nolu) hesabımına bağış yapabilirsiniz.
 • Cep telefonu ile bağış yapabilir miyim? Şu an için cep itelefonu le bağış kabul edemiyoruz. 
 • Bağış yaptığıma dair bir belge alabilir miyim? Talep etmeniz halinde bağışçılarımıza bağış makbuzlarını ve tüm bağışçılarımıza derneğimiz imzasıyla, bize sundukları destek için bir teşekkür mektubu ulaştırıyoruz. Elden verilen bağış ödemeler dışında banka yoluyla bağış yapıldığında kanunlar çerçevesinde ayrıca bir makbuz kesilmeyip banka dekontu makbuz yerine kullanılmaktadır. 
 • Sosyal Akıl Derneği’ne bağışlarımla ilgili vergi indirimi almam mümkün mü? Hayır. Derneğimizin kamu yararına belgesi bulunmamaktadır.
 • Sosyal Akıl Derneği’ne nakdi bağış dışında yardımda bulunabilir miyim? (Kıyafet, kırtasiye, gıda, mobilya, teknolojik ürünler vb.) Derneğimize nakdi yardımlar dışında araştırma bütçesi, mekan, yemek,  basılı materyaller, ulaşım, konaklama, ofis moblyaları, fotoğraf/video prodüksiyon, teknolojik ekipman, kırtasiye, yayın ve diğer ayni yardımlarında bulunabilirsiniz. Ayrıca insan kaynağı ve mekân yetersizliği nedeniyle ofis kullanımları, toplantı ve etkinlik imkanları konusunda destek olabilirsiniz. 
 • Sosyal Akıl Derneği’ne kaynak geliştirme ve fon sağlama konusunda ben/kurumum nasıl çalışabilir? Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirebilir işbirlikleri kurabiliriz. Yardımseverlik konusunda insanları teşvik edebilir ya da kendinize özel yardımseverlik kampanyanızı yaratabilirsiniz.Özel gün belge ve sertifikalarımızı satın alarak destek olabilirsiniz.

.

KARİYER

 

 • İş ilanlarınıza nereden ulaşabilirim ve başvurabilirim? Açık pozisyonlarımızı www.sosyalakil.org.tr adreslerinden takip edebilir ve başvuruda info@sosyalakil.org.tr eposta adresine cv ile başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

ABONELİK

 

 • E-posta listesine nasıl üye olabilirim? Ayrıca web sitemizde yer alan "Mail Aboneliği" bölümünden de iletişim bilgilerinizi paylaşarak ya da info@sosyalakil.org.tr adresine e-posta atarak iletişim listemize üye olabilirsiniz.
 • E-posta listesinden nasıl ayrılabilirim? Size iletilen bülten ve mesajlarda ayrılmak istediğinizde info@sosyalakil.org.tr adresinden bize ayrılma talebinizi belirten bir e-posta atarak iletişim listemizden ayrılabilirsiniz.