SSS (Sık Sorulan Sorular)

Kurumsal

SSS (Sık Sorulan Sorular)

GENEL

 

Sosyal Akıl Derneği ne zaman kuruldu? 2013 yılında temelleri atılan derneğimiz, 9 Eylül 2014 tarihinde dernek statüsü aldı.

 

Sosyal Akıl Derneği genel merkezi nerededir? Dernek genel merkezimiz; İkitelli OSB Ziya gökalp Mah. Giyim Sanatkarları Sitesi 4B Blok No: 409 Kat: 4 Daire: 4 Başakşehir / İstanbul-Tlf/Fax: 0 (212) 909 19 15

 

Sosyal Akıl Derneği'nin başka illerde ofisi var mı? Derneğimizin genel merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Şubemiz yada temsilciliğimiz bulunmamaktadır. Şube ve temsilcilik için iletişime geçebilirsiniz.

 

Sosyal Akıl Derneği başka ülkelerde çalışıyor mu? Diğer ülkelerde şube ve temsilciliğimiz bulunmamaktadır. Uluslararası araştırma, faaliyet, etkinlik ve projelerde işbirliklerimiz bulunmaktadır. Bu konuda işbirliğine her zaman açığız.

 

Sosyal Akıl Derneği, nasıl çalışır, prensipleri nelerdir? Çocuk ve gençlik alanında  toplumsal ihtiyaç ve sorunlara yönelik araştırmalar, uygulamalar ve faaliyetler hakkındaki son gelişmeleri takip etmekte, yayınlar, ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslar, içinde bulunduğu uluslararası ağlar  aracılığıyla izlemekte, edindiği tecrübelerle faaliyet, etkinlik, projeler uygulamakta ve bunların çıktılarını kamuoyunun bilgisine sunmaktadır. Amacımızı gerçekleştirirken düşünce odaklılık, inovasyon, sosyal inovasyon, girişimcilik, sosyal girişimcilik, fütürizm, savunuculuk alt yapılarını kullanarak etkili, verimli, kalıcı, işbirlikçi, sürdürülebilir,çok katılımlı ve yenilikçi çözümler üretmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda tüm faaliyetlerinde farklı düşüncelere açıklıkla açık fikirliliği önemseyen, ilkeli,  tarafsız, bağımsız ve hesap verebilirlik ilkelerine dayandırır. Gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetlerde özellikle sivil toplum,kamu ve özel sektör kurumlarını  dayanışmasını destekleyici mekanizmalar kurarak sosyal politika alanında toplumsal fayda üretmeyi amaçlamaktayız.


 

Sosyal Akıl Derneği, nasıl çalışmalar yapar? Amaçlarımız, varoluş felsefemiz, ilkelerimiz ve kadim değerlerlerimiz çerçevesinde; çocuk ve gençlik alanında  toplumu kucaklayıcı;  İlgi alanlarını tanımlama,bilincin geliştirilmesi ve bu çerçevede kamuoyunun oluşturulması,bilimsel araştırmalar ve incelemeler,yayın, seminer, panel, konferans, kurs, sertifika,danışmanlık ve eğitim programları vb konularda proje geliştirme, etkinlik ve faaliyetler yapar.

 

Sosyal Akıl Derneği, çalışmalarından nasıl haberdar olabilirim? Web sitemizi inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, e-bültenimize kayıt olabilir, info@sosyalakil.org.tr adresine e-posta yazarak çalışmalarımıza dair bilgi alabilirsiniz.

 

Derneğiniz finansal kaynaklarını nasıl sağlıyor? Derneğimizin finansal kaynakları üye aidatları, gerçek ve tüzel kişilerin kendi isteği ile derneğe yaptıkları bağış ve yardımlar, yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak düzenlenen etkinlik ve kampanyalardan olacak şekilde farklı kaynaklarla sağlamaktadır. Ayrıca, ulusal ve uluslararası kurumların sağladığı fon ve hibeler, derneğin amacını gerçekleştirmek için yürüttüğü araştırma, etkinlik ve faaliyetlerin finansal kaynağını oluşturmaktadır. Derneğimiz bağımsızlığını, tarafsızlığını ve inandırıcılığını tehlikeye atacak nitelikte olan ya da olduğundan şüphe duyduğu gelirleri kabul etmez.Ayni ve nakdi katkı sağlamak için Sosyal Akıl Derneğine bağış sayfasından destek olabilirsiniz.

 

ÜYELİK

 

Sosyal Akıl Derneği’ne nasıl üye olabilirim? Kanunlardaki özel düzenlemeler hariç ( Asker, Polis vs), fiil ehliyetine sahip bulunan her gerçek kişi ile tüzel kişiler, derneğimize üye olabilir. Derneğimize üye olmak isteyen kişi ve tüzel kişilerin, derneğe yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu doğrultuda dernek yönetim kurulları da dernek tüzüğünde belirtilen hükümler doğrultusunda üyelik başvurularını değerlendirmektedir. Derneğimize üye olmak isteyen gönüllülerimiz, amaçlarımız, varoluş felsefemiz, ilkelerimiz ve kadim değerlerlerimiz çerçevesinde; çocuk ve gençlik alanında  toplumu kucaklayıcı;  İlgi alanlarını tanımlama,bilincin geliştirilmesi ve bu çerçevede kamuoyunun oluşturulması,bilimsel araştırmalar ve incelemeler,yayın, seminer, panel, konferans, kurs, sertifika,danışmanlık ve eğitim programları vb konularda proje geliştirme, etkinlik ve faaliyetleri inceleyerek derneğimiz web sitesi üzerinden ön başvurularını ileterek bu süreci başlatabilirler. Yada yönetim kurulu üyelerimiz ve dernek üyelerimiz üzerinden derneğimize yazılı başvuruyu iletebilirler. Başvurusu kabul edilen üye bu amaçla tutulan deftere kayıt edilir. Ayrıca fiili veya karşılıksız olarak derneğe hizmet eden, maddi ve manevi yarar sağlayan gerçek ya da tüzel kişilere, yönetim kurulu kararı ile onursal üyelik unvanı verilebilir. Anacak üyelik usulümüz genel olarak belli bir sure gönüllülük çalışmaları üzerinden değerlendirilmektedir.


 

GÖNÜLLÜLÜK

 

Sosyal Akıl Derneği’nde gönüllü olabilir miyim? 

Derneğimizde gönüllü olmak isteyen gönüllü adaylarımız, amaçlarımız, varoluş felsefemiz, ilkelerimiz ve kadim değerlerlerimiz çerçevesinde; çocuk ve gençlik alanında  toplumu kucaklayıcı;  İlgi alanlarını tanımlama,bilincin geliştirilmesi ve bu çerçevede kamuoyunun oluşturulması,bilimsel araştırmalar ve incelemeler,yayın, seminer, panel, konferans, kurs, sertifika,danışmanlık ve eğitim programları vb konularda proje geliştirme, etkinlik ve faaliyetleri inceleyerek bu alanda çalışmalara bulunmak isterlerse derneğimiz web sitesi üzerinden Bize Katıl formuyla ön başvurularını ileterek bu süreci başlatabilirler.

Araştırma, etkinlik ve faaliyetlerimizin sürdürülebilir olması için bilgi ve tecrübenizi aktarabileceğiniz, kapasitemizi geliştirmemize yardımcı olabileceğiniz araştırma, faaliyetlerde, dijital mecralarda, kaynak geliştirme, yönetim ve idari alanlarda gönüllü desteğinizi almaktan memnuniyet duyarız. 


 

BAĞIŞ


 

Sosyal Akıl Derneği’ne nasıl bağış yapabilirim? 

 

Yürüttüğümüz çalışmalara tek seferlik ya da düzenli bağışlarınızla yada projelerimizde kullanılmak üzere şartlı bağış ve katkı sağlayabilirsiniz. Bu konuda bizimle iletişime geçebilir yada " Sosyal Akıl Derneği , (Kuveyt Türk İstanbul Esenler Üçyüzlü 10167669 hesap numası,  TR20 0020 5000 0101 6766 9000 01 iban nolu) hesabımına bağış yapabilirsiniz.

 

 

Cep telefonu ile bağış yapabilir miyim? Şu an için cep telefonuyla bağış kabul edilmemektedir.  

 

Bağış yaptığıma dair bir belge alabilir miyim? 

Talep etmeniz halinde bağışçılarımıza bağış makbuzlarını ve tüm bağışçılarımıza derneğimiz imzasıyla, bize sundukları destek için bir teşekkür mektubu ulaştırıyoruz. Elden verilen bağış ödemeler dışında banka yoluyla bağış yapıldığında kanunlar çerçevesinde ayrıca bir makbuz kesilmeyip banka dekontu makbuz yerine kullanılmaktadır.

 

Sosyal Akıl Derneği’ne bağışlarımla ilgili vergi indirimi almam mümkün mü? Hayır. Derneğimizin kamu yararına belgesi bulunmamaktadır.

 

Sosyal Akıl Derneği’ne nakdi bağış dışında yardımda bulunabilir miyim? (Kıyafet, kırtasiye, gıda, mobilya, teknolojik ürünler vb.) Derneğimize nakdi yardımlar dışında araştırma bütçesi, mekan, yemek,  basılı materyaller, ulaşım, konaklama, ofis mobilyaları, fotoğraf/video prodüksiyon hizmeti, teknolojik ekipman, kırtasiye, yayın ve diğer etkinlik ve faaliyetlerimizde ev sahipliği gibi ayni yardımların da bulunabilirsiniz.

 

Sosyal Akıl Derneği’ne kaynak geliştirme ve fon sağlama konusunda ben/kurumum nasıl destek olabilir? 

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirebilir işbirlikleri kurabiliriz. Yardımseverlik konusunda insanları teşvik edebilir ya da kendinize özel yardımseverlik kampanyanızı yaratabilirsiniz. Kaynak geliştirme ürünlerimizden satın alabilir, satılmasına teşvik edebilir ya da özel gün belge ve sertifikalarımızı satın alarak ya da teşvik ederek destek olabilirsiniz

 

Bağışçı hakları beyannameniz varmı? 

Web sitemizde Bağışçı Hakları Beyannamemizi okuyabilirsiniz.

 

.

KARİYER

 

İş ilanlarına nereden ulaşabilirim ve başvurabilirim? 

Açık pozisyonlarımızı www.sosyalakil.org.tr adreslerinden takip edebilir açık pozisyonlar için info@sosyalakil.org.tr e posta adresine cv ile başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

ABONELİK

 

E-posta listesine nasıl üye olabilirim? 

Web sitemizde yer alan "Mail Aboneliği" bölümünden iletişim bilgilerinizi paylaşarak ya da info@sosyalakil.org.tr adresine e-posta atarak iletişim listemize üye kayıt olabilirsiniz.

E-posta listesinden nasıl ayrılabilirim? 

Size iletilen bülten ve mesajlarda ayrılmak istediğinizde info@sosyalakil.org.tr adresinden bize ayrılma talebinizi belirten bir e-posta atarak iletişim listemizden ayrılabilirsiniz.

 

Dernek hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için info@sosyalakil.org.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz